Erasmus+projektas (Nr. 2023-1-LV01-KA210-ADU-000164014) “Developing the approaches of emotional well-being and mental health for specialists and NGOs working with vulnerable social groups in Latvia, Lithuania and Belgium”
(„Emocinės gerovės ir sveikatos gerinimas specialistams ir NVO, dirbantiems su pažeidžiamomis socialinėmis grupėmis Latvijoje, Lietuvoje ir Belgijoje“). Projekto trukmė – nuo 2023 metų gruodžio iki 2024 metų spalio mėnesio.
Projekto metu vyks emocinės gerovės ir sveikatos gerinimo užsiėmimai specialistams dirbantiems su pažeidžiamomis socialinėmis grupėmis Latvijoje, Lietuvoje ir Belgijoje“. Šie specialistai labai daug savo jėgų ir laiko skiria kitų asmenų gyvenimo kokybės gerinimui ir dažniausiai pamiršta save. Šiuo projektu norime suteikti specialistams įrankius, kuriuos naudojant jie nepamirštu savęs ir pasirūpintų savo emocine sveikata ir gerove.
Vasario 26-28 d. vyko pirmasis projekto dalyvių susitikimas Lietuvoje. Vyko edukacinės veiklos socialiniams darbuotojams, kurias veda VšĮ Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro vadovė, neuroedukatorė Joana Cironkaitė. Su Lietuvos, Latvijos ir Belgijos partneriai dalijamasi gerąja patirtimi, kurią Kaune ir kituose Lietuvos miestuose Joana Cironkaitė jau keli metais pristato savo programose. Tai ypatingai aktualu mūsų užsienio partneriams, tai yra naujovė jų šalyse.
Balandžio mėnesį Latvijos ir Lietuvos socialinės srities specialistai lankėsi Briuselyje, kur, bendradarbiaudami su Latvijos savivaldybių sąjungos atstovybe Briuselyje, susipažino su kolegų darbu Belgijoje.
Vizito metu vyko susitikimas su Europos regionų komiteto atstovais, kurie pasakojo apie komiteto projektą „Psichinė sveikata“, Europos sveikatos ir skaitmeninės vykdomosios agentūros (HaDEA) atstove, kuri paaiškino apie finansavimo galimybę pagal Europos Sąjungos psichikos sveikatos veiklos programas nelygybės prevencijai, ypač skiriant dėmesį vaikų ir jaunimo psichikos sveikatos puoselėjimui. Susitikime su didžiausios Europos nevyriausybinio tinklo organizacijos „Psichikos sveikatos Europa“ atstovais buvo akcentuojamas paramos jaunimui poreikis, taip pat atkreiptas dėmesys į glaudų ugdymo ir psichikos sveikatos ryšį. Aplankytas „Ukrainian Voices RC bendruomenės centras“. Susitikimo su organizacijos atstovais pristatė darbą su Ukrainos pabėgėliais, praktinės informacijos teikimą (būstas, sveikatos apsauga, socialinis draudimas, užimtumas) bei paramą – dvasinės sveikatos būrelius, edukacinius užsiėmimus, meninius užsiėmimus, terapijos/kultūrinius renginiai. Centre yra apie 18 000 Ukrainos, kurie gali gauti paramą. Centro veiklą finansuoja Briuselio regionas ir Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuras (UNHCR), taip pat JTVPK atstovas, kuris akcentavo pabėgėlių klausimų sprendimo svarbą, bendrų praktikų įgyvendinimą Europos Sąjungos (ES) šalyse, kuriant „vieno langelio agentūra“, kuriose pabėgėliai galėtų gauti visas viešąsias paslaugas ir kt. klausimus.
Skarbeko savivaldybė susitiko su „Maison des Femmes“ vadovu ir darbuotojais. Įstaigos steigėja – savivaldybė, tai vienintelis tokio pobūdžio centras Belgijoje, teikiantis paramą moterims, jas stiprinant – išsiaiškinant jų stiprybes ir įgūdžius, teikiantis įvairaus pobūdžio veiklas. Joje moterys gali dalyvauti pagalbinėje veikloje, skatinančioje pasitikėjimą savimi ir gerovę, taip pat dalyvauti ir įsitraukti į vietos bendruomenę, reziumuoja projekto dalyvė Ilze Rudzīte, Latvijos savivaldybių sąjungos patarėja sveikatos ir socialinių reikalų klausimais.
Birželio mėnesį Lietuvos partneriai vykome į Rezeknės regioną ir susipažinome su Socialinės tarnybos ir nevyriausybinių organizacijų patirtimi dirbant su socialinės rizikos šeimomis ir Ukrainos pabėgėliais.
Vizito metu lankėmės socialinių paslaugų centre „Vecružina“, kur dalyviai buvo supažindinti su centru, jo veikla ir siūlomomis paslaugomis. Centro darbuotojai dalijosi darbo patirtimi, pasakojo, kaip jų darbas yra planuojamas ir įgyvendinamas, su kokiais sunkumais ir iššūkiais kartais tenka susidurti. Vėliau buvo aplankyti Viļāni namai ir neseniai veiklą pradėję dienos centras. Projekto dalyviai taip pat turėjo galimybę stebėti, kaip Dienos centre vyksta užsiėmimai, pasikalbėti su darbuotojais, užduoti dominančius klausimus. Aplankytos mokyklos – Maltos vidurinė mokykla ir Rozentovos pradinė mokykla. Taip pat buvo kalbama su mokyklos vadovybės atstovais bei pagalbos mokyklai specialistais – psichologais, specialiaisiais pedagogais.
Aplankėme Obelisk ūkį. Šeimininkas Andris pasakojo apie kanapes, jų auginimą ir derliaus nuėmimą. Svečiams buvo įdomu sužinoti daug faktų apie šį nuostabų augalą.
Dienos pabaigoje projekto dalyvius džiugino kapelos „Bumburneica“ pasirodymas, dainuojant latgališkas dainas ir šokant žaismingus šokius.
Projekto pabaigoje, spalio mėnesį, Latvijos savivaldybių sąjungos organizuojamame renginyje su projekte įgytomis žiniomis bus supažindinti ir kitų Latvijos savivaldybių socialiniai darbuotojai.
Spalio 23 dieną projekto BE WELL partneriai lankėsi Ādaži apskrities socialinėje tarnyboje. Klausėmės Ilze Rudzīte, Latvijos savivaldybių sąjungos patarėja sveikatos ir socialinių reikalų klausimais, pasakojimo apie projektą BE WELL. Socialinės tarnybos vadovė Ieva Roze papasakojo apie iššūkius, kuriais susiduria jų kuruojama savivaldybė. Apžiūrėjopme dienos priežiūros ir reabilitacijos centro Uedenrozė patalpas, kuriose veikia dienos centras ir reabilitacijos centras. Reabilitacijos centro tikslas – suteikti galimybę asmenims, turintiems funkcinę negalią, pasiekti ir išlaikyti optimalų fizinio, sensorinio, intelektualinio, psichologinio ir socialinio funkcionavimo lygį, kuris padėtų pakeisti jų gyvenimą, leistų pasiekti aukščiausią įmanomą savarankiškumo lygį. Ādažu apskrities tarybos pirmininkė Karīna Miķelsone, kalbėjo apie savivaldybės bendradarbiavimo partnerius. Carnikavoje susipažino su Specializuotų dirbtuvių suaugusiems, turintiems psichikos sutrikimų, paslaugomis. Joana Cironkaitė projekto dalyviams pristatė streso mažinimo būdus.
Erasmus+ projektas (Nr. 2023-1-LV01-KA210-ADU-000164014) „Emocinės gerovės ir psichinės sveikatos požiūrių kūrimas specialistams ir NVO dirbantiems su pažeidžiamomis socialinėmis grupėmis Latvijoje, Lietuvoje ir Belgijoje“ finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei EACEA negali būti laikoma už juos atsakinga.